Link

Rastoke - ušće Slunjčice u Koranu

 

Preporuka



Turopolje

<

Registar pasa


SLIENI TEKSTOVI

DNEVNIK

ARHIVA od 1 do 127

Galerija fotografija

  • Panorama Rastoka - 16. ožujak 2026. godine
  • Panorama Siska kod Starog mosta - 14. lipanj 2025. godine
  • Panorama ušća Drave u Dunav - 12. svibanj 2025. godine
  • Panorama ušća Mure u Dravu1 - 20. travanj 2025. godine
  • Panorama ušća Mure u Dravu1 - 20. travanj 2025. godine
  • Panorama grada Murtera - travanj 2025. godine
  • Panorama grada Murtera - travanj 2025. godine
  • Panorama plaže Čigrađa na otoku Murter - travanj 2025. godine
  • Panorama plaže Slanica na otoku Murter - travanj 2025. godine
  • Panorama kampa Slanica na otoku Murter - travanj 2025. godine
  • Panorama grada Gospića - sječanj 2025. godine
  • Panorama Poljane Čičke - novi most na Odri
  • Panorama Kopačkog Rita - visoki vodostaj
  • Panorama Kopačkog Rita - pristanište
  • Panorama Kopačkog Rita - naselje
  • Panorama Letovanića
  • Panorama Varaždina
  • Panorama Šibenika
  • Panorama otoka Kaprija
  • Panorama otoka Tijat
  • Panorama Otoćca
  • Panorama Majerovog vrila rijeke Gacke
  • Panorama Tonković vrila rijeke Gacke
  • Panorama memorijalnog centra Nikola Tesla
  • Panorama Kravarskog gorja
  • Album - Baranja, Ispiti ptičara na ispuštenu prepelicu
  • Baranja, lovački klub u Luču panoramska fotografija
  • Jezera, otok Murter panoramska fotografija
  • Tisno otok Murter panoramska fotografija
  • Obrovac panoramska fotografija
  • Knin panoramska fotografija
  • Stražnice, Češka panoramska fotografija, Veljača 2024.
  • Stražnice etno selo, Češka panoramska fotografija, Veljača 2024.
  • Krapina panoramska fotografija, Veljača 2024.
  • Čakovec
  • Čakovec panorama grada
  • Čakovec panorama perivoja
  • Zimski dan u Turopoljskom Lugu
  • Izložba pasa Zagreb Winter Classic Dog Shows 2023.
  • Jesen uz Odru2023.
  • Sjetski kinološki šampionat u Slovačkoj
  • Ispiti i smotra Velika Gorica 2023.
  • Betina panoramska fotografija
  • Uvala Kosirina panoramska fotografija
  • VG tržni centar panoramska fotografija
  • VG park Franje Tuđmana panoramska fotografija
  • Drvene kapele Turopolja
  • Specijalna izložba Njemačkih Oštrodlakih Ptičara - Gradina 2022.
  • Lov na prepelicu Bosanski Petrovac 2022.
  • Host Ime Danas 585 posjeta i Obracun dana 42 posjeta i 144 gosta
    ?? Objavljeno: 12. studenog 2025.

    Kinološki sudac, edukacija i ovlasti

    Nekako mi se čini da su, što se kinologije tiče, zapostavljeni kinološki suci. Njihov posao, ako ga dobro naprave, od velike je važnosti za kinologiju. Svojom edukacijom i znanjem najveći su znalci u praktičnoj kinologiji za područja u kojim djeluju. Normalno, i pod uvjetom da svoj posao rade savjesno. >br> Suci igraju ključnu ulogu u svijetu kinologije, posebno na izložbama pasa gdje ocjenjuju pasmine prema strogim standardima i pravilima. Njihova odgovornost nije samo procjena izgleda i ponašanja pasa, već i promicanje zdravlja, dobrobiti i etičkih vrijednosti unutar kinološke zajednice.
    U svijetu pasa, gdje su repovi važniji od diploma, kinološki sudac je vrhovni autoritet – sudac, porota i publika u jednom. Njegovo oko je oštrije od pažnje štenca kad se otvora vrećica keksića, a nos mu je za nepravilnosti u standardu osjetljiviji nego ptičaru na mirisu šljuke.
    Sudac dolazi na izložbu s ozbiljnošću olimpijskog suca, ali i s kišobranom, jer nikad ne zna hoće li ga vlasnici pasa zasuti pohvalama ili – u slučaju lošeg plasmana – kišom prigovora. Njegova sudačka palica (čitaj: olovka za zapisivanje ocjena) ima moć pretvoriti običnog mješanca u zvijezdu dana ili šampiona u “samo još jednog psa“
    Po definiciji kinološki sudac je osoba koju je ovlastila nacionalna kinološka organizacija za ocjenjivanje jedne ili više pasmina pasa na izložbama. Sudac ocjenjuje pse prema strogim standardima i pravilima, pridržavajući se etičkih načela, te je odgovoran za objektivnost, nepristranost i promicanje dobrobiti životinja.
    Postoje različite kategorije kinoloških sudaca, uključujući suce za pojedine pasmine, grupne suce, međunarodne suce za sve pasmine i nacionalne suce za sve pasmine.

    Put do kinološkog suca
    Da bi bio priznat od strane FCI-a kao međunarodni izložbeni sudac, kandidat koji se prijavljuje za prvu pasminu mora ispunjavati sljedeće uvjete:
    a. Mora biti punoljetan.
    b. U trenutku podnošenja zahtjeva, kandidata za jednu ili više pasmina, mora dokazati da je prethodno bio uzgajivač s registriranim uzgojem i mora imati pse upisane u službenu matičnu knjigu svoje zemlje ili alternativno da je postigao uspješne rezultate kao izlagač pasa najmanje 5 godina ili da je imao aktivno i odgovorno sudjelovanje u kinološkim aktivnostima najmanje u razdoblju od 5 godina.
    c. Mora odraditi najmanje 5 puta na službenim izložbama kao stjuard ili tajnik, tijekom minimalnog razdoblja od jedne godine.
    d. Kandidat mora biti ispitan i polagati pismeni preliminarni ispit koji pokazuje dovoljno znanja o sljedećim predmetima:
    1. Anatomija, morfologija i kretanje pasa
    2. Genetika, zdravlje i karakter
    3. Poznavanje standarda pasmine
    4. Ponašanje, principi i tehnike prosuđivanja
    5. Nacionalni propisi o izložbama i druga dodatna nacionalna pravila
    Na ispitima kandidat mora dokazati ispitnom povjerenstvu da:
    1 Poznaje standard i da ga zna koristiti
    2 Poznaje tipične točke i nedostatke i zna ih cijeniti ili ne
    3 Zna napisati kritiku
    4 Poznaje povijest pasmine
    5 Poznaje karakter / rad / zdravlje i probleme pasmine
    6 Zna o populaciji pasmine u svojoj zemlji i drugim zemljama
    7 Zna razliku između sličnih i srodnih pasmina
    A evo primjera iz Amerike. Politika Američkog kinološkog kluba zahtijeva da uzgajivači koji žele postati suci imaju najmanje 12 godina iskustva u svojoj pasmini, da su uzgojili i podigli najmanje pet legla u vlastitom domu te da su uzgojili ili posjedovali četiri ili više prvaka iz istih legla.

    Dužnosti i ponašanje sudaca
    Kinološki suci moraju biti temeljiti, pažljivi i nepristrani. Prilikom ocjenjivanja pasa, dužni su slijediti FCI standarde i pridržavati se kodeksa o dobrobiti pasa. Sudac mora biti korektan prema izlagačima i kolegama, ne smije kritizirati rad drugih sudaca, niti tražiti imenovanja za suca. Također, postoje stroga pravila ponašanja u ringu – zabrana pušenja, konzumacije alkohola i korištenja mobilnog telefona.
    Sudac ne smije ocjenjivati pse koje je posjedovao, trenirao ili prodao u posljednjih šest mjeseci, niti se smije družiti s izlagačima koji izlažu pod njim prije završetka suđenja.
    Suci se moraju pripremiti za svaku emisiju proučavajući standarde i sve ostale važne propise.
    Suci koji su odobreni od strane FCI NO-a, ali nisu sudili u razdoblju od 5 godina ili duže, moraju polagati novi praktični ispit prije nego što im se dopusti ponovno suđenje.
    Sudac se ni pod kojim okolnostima ne smije družiti ili boraviti s izlagačima koji će izlagati pod njim. Sudac to može učiniti tek NAKON završetka imenovanja suca.
    Evo još jednog primjera, ovog puta KANDIDAT ZA MJESTO SUCA lovačkih pasa u Češkoj mora ispunjavati sljedeće uvjete: a) navršio najmanje 18 godina,
    b) da je član nacionalne kinološke organizacije
    c) dokaz da je samostalno treniralo i pokazalo najmanje 3 psa koji su položili ove testove na testovima lovačkih pasa za koje želi postati sudac; to ne vrijedi u slučaju svestranih pokusa lovačkih pasa, gdje je dovoljno da osoba koja želi biti sudac za svestrane ispite dokaže da je samostalno trenirala i pokazala najmanje dva psa na svestranim pregledima, ali mora biti sudac za sve ispite od kojih se sastoje svestrani ispiti, i tako dalje.
    Postoje i sankcije za suce.
    Svaki sudac koji na bilo koji način prekrši FCI propise i/ili nacionalne, mora biti kažnjen od strane nacionalne organizacije dotičnog suca ako je kršenje dokazano.
    Nakon provedenog postupka i utvrđene krivnje suca, predviđene su sljedeće moguće kazne:
    a) Nagodba slučaja bez kažnjavanja
    b) Izdavanje upozorenja sa ili bez prijetnje zabranom suca da sudi
    c) Zabrana osobe da sudi na određeno vrijeme
    d) Otkazivanje kao sudac
    e) Odbijanje ili povlačenje dozvole za suđenje u inozemstvu

    Ovaj kratki pregled edukacije i obaveza kinološkog suca, iskreno, pozitivno me šokirao. Puno je to teorije za naučiti, prakse za odraditi i rezultata prezentirati. Ako sam dobro zbrojio, potrebno je barem pet godina kvalitetnog kinološkog rada, kao uzgajivač, vodič, ring stjuard i sl. da bi se stekli uvjeti za polaganje sudačkog ispita. Svaka čast svakom sucu koji je taj proces prošao.
    Dakle, utjecaj sudaca u kinologiji je ogroman. Samim tim i uspješnost nacionalne kinologije velikim dijelom zasluga je sudaca. Bilo bi dobro da ima što manje „tihih“ sudaca, onih koji javno ne obrazlažu svoje ocjene. Jednom je netko rekao, tako se može suditi gledajući pse na televiziji.
    Pored toga, neki suci bi trebali kod iznošenja podataka reći ime psa, vodiča i vlasnika. Pa to je minimum pristojnosti koje psi zaslužuju. Ružno je „čuti onaj crveni pas ili kuja od Štefa“.
    I sada uz sve uvjete koje suci moraju zadovoljiti i stalno se educirati, za neke pasmine pravila uzgoja su zastarjela. U pravilnicima nema obaveze korištenja zdravstvenih metoda poput DNK testova i rendgena. Pored toga za neke pasmine nema adekvatnih pravilnika i neophodnih ispita.
    A sve te zastarjele metode štete psima i uzgajivačima, ali ih koriste lovci u mutnom.

    ?? Napišite komentar:

    Komentari čitatelja

    Ukupno komentara: 0

    Arhiva vijesti

    ??? Filter po tagu:
    ?? 1
    ?? 0
    55. Sisak
    ?? 0
    ?? 0
    ?? 0
    124. Nutrija
    ?? 1
    136. Moj grad
    ?? 0
    ?? 0
    147. Murter
    ?? 0

    Izradio Ivan Hrvačić, 2007